Activitatea de pregatire


Planificarea temelor la CEX IAŞI 2010/2011

Clasa a V-a

Profesor coordonator CEX clasa a V a: TIMOFTE CRISTINA


Data

TEMA

Profesor susţinător

Locul de desfăşurare

09.10.10/S1

Testare Iniţială

Petru Asaftei

Cristina Timofte

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

16.10.10/S2


23.10.10/S3


30.10.10/S4

1. Operaţii cu numere naturale (3 şedinţe)

  • Scrierea unui număr natural în baza 10

  • Şiruri de numere naturale, probleme de numărare secvenţială

  • Adunarea si scăderea

  • Înmulţirea şi împărţirea exactă. Ordinea operaţiilor, factor comun

  • Teorema împărţirii cu rest

Mihaela Cianga

Petru Asaftei


Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

06.11.10/S5


13.11.10/S6

2. Aritmetica (2 şedinţe)

Marius Farcaş

Julieta Grigoraş

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi



20.11.10/S7


27.11.10/S8



3. Metode de raţionament (2 şedinţe)

Leon Piţu

Mihaela Bucătaru

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

04.12.10/S9


11.12.10/S10


18.12.10/S11


4. Puteri (3 şedinţe)

Gabriel Popa

Doru Turbatu

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

08.01.11/S12

15.01.11/S13


5. Divizibilitate (2 şedinţe)

  • Divizor, multiplu

  • Criterii de divizibilitate

  • Numere prime, numere compuse

Adrian Zanoschi

Rodica Leontieş

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

22.01.11/S14

12.02.11/S15


6. Mulţimi (2 şedinţe)

  • Determinări de mulţimi

  • Operaţii cu mulţimi

  • Cardinal, probleme de numărare

Gabriela Săndulescu

Dorel Luchian

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

26.02.11/S17

05.03.11/S18

7. Rezolvarea problemelor din Gazeta Matematică, Recreaţii Matematice, R.M.T. (2 şedinţe)

Eugenia Cohal

Petru Răducanu

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi


Planificarea temelor la CEX IASI 2010/2011


Clasa a 6-a


Profesor coordonator CEX: Luchian Dorel



Data

TEMA

Profesor

Loc de desfăsurare

09.10.10

Test Initial

Prof. Boga Silviu

Prof .Luchian Dorel

C.N.E.R


16.10.10

23.10.10

30.10.10

1. Divizibilitate (3 sedinte)

  • Proprietatile relatiei de divizibilitate; Criterii de divizibilitate

  • C.m.m.d.c.&c.m.m.m.c

  • Numere prime. Numere compuse




Prof . Timofte Cristina & rof Sava R

Prof . Timofte Cristina & rof Sava R

Prof Timofte C& prof Sandulescu G.

C.N.E.R


06.11.10

13.11.10

20.11.10

2. Numere rationale pozitive (3 sedinte)


Prof Pitu L & prof Asaftei P

Prof Pitu L & prof Asaftei P

Prof Asaftei P&prof Grigoras J.

C.N.E.R


27.11.10

04.12.10

3. Geometrie – notiuni introductive (2 sedinte)


Prof. Neagu M.

Prof.Raducanu Petru

C.N.E.R


11.12.10

18.12.10

08.01.11

4. Rapoarte si proportii (3 sedinte)

Prof.Zanoschi Gabriela

Prof.Boga Silviu


C.N.E.R


15.01.11

22.01.11

12.02.11

5. Geometrie bazata pe rationament (3 sedinte)

  • Congruenta triunghiurilor;Cazul L.U.U

  • Perpendicularitate

  • Paralelism;Linia mijlocie in triunghi


Prof Popa Claudiu

Prof .Cianga Mihaela

C.N.E.R

26.02.11

05.03.11

6. Rezolvarea problemelor din Gazeta Matematica, Recreatii Matematice, R.M.T. (2 sedinte)


Prof. Popa Gabriel

Prof .Luchian Dorel

C.N.E.R


7. Numere intregi (2 sedinte)

  • Comparare, modul;Operatii cu numere intregi

  • Divizibilitate in Z;Ecuatii in Z


Prof Blendea Valentina

Prof .Timohe Gabriel



C.N.E.R


8. Triunghiul (4 sedinte)

  • Linii importante in triunghi

  • Triunghiul isoscel

  • Triunghiul echilateral

  • Triunghiul dreptunghic



Prof Farcas Marius

Prof Raducanu Petru

C.N.E.R


Planificarea temelor la CEX IAȘI 2010/2011

Clasa a VII a Grupa VII.1

Profesor coordonator CEX: Budeanu Catalin


Data

TEMA

Profesor

Loc de desfăurare


Principiul paritatii si Metoda reducerii la absurd

Gheorghe Iurea

C.N.,,Emil.Racovita’’


Principii de numarare si Principiul lui Dirichlet

Gheorghe Iurea

C.N.,,Emil.Racovita’’


Patrulatere-Probleme de concurs

Catalin Budeanu

C.N.,,Emil.Racovita’’


Patrulatere-Probleme de concurs

Catalin Budeanu

C.N.,,Emil.Racovita’’


Modulul unui numar real; Partea intreaga a unui numar real

Doru Turbatu

C.N.,,Emil.Racovita’’


Probleme de ordonare

Doru Turbatu

C.N.,,Emil.Racovita’’


Asemanare- Teoreme clasice

Artur Balauca

C.N.,,Emil.Racovita’’


Asemanare – Probleme de concurs

Artur Balauca

C.N.,,Emil.Racovita’’


Calcul cu radical; Calcul algebric

Doru Turbatu

C.N.,,Emil.Racovita’’


Inegalitati; Probleme de maxim si probleme de minim

Doru Turbatu

C.N.,,Emil.Racovita’’


Asemanare-Probleme de concurs

Artur Balauca

C.N.,,Emil.Racovita’’


Inegalitati geometrice

Craciun Dorinel

C.N.,,Emil.Racovita’’


Inegalitati geometrice

Craciun Dorinel

C.N.,,Emil.Racovita’’


Probleme din Gazeta Matematica, Recreatii Matematice, R.M.T

Zanoschi Gabriela

C.N.,,Emil.Racovita’’


Probleme din Gazeta Matematica, Recreatii Matematice, R.M.T

Zanoschi Gabriela

C.N.,,Emil.Racovita’’


Probleme din Gazeta Matematica, Recreatii Matematice, R.M.T

Zanoschi Gabriela

C.N.,,Emil.Racovita’’


Probleme din Gazeta Matematica, Recreatii Matematice, R.M.T

Zanoschi Gabriela

C.N.,,Emil.Racovita’’










Planificarea temelor la CEX IAȘI 2010/2011

Clasa a VII a Grupa VII.2

Profesor coordonator CEX:Budeanu Catalin


Data

TEMA

Profesor

Loc de desfăurare


Principiul paritatii si Metoda reducerii la absurd

Silviu Boga

C.N.,,Emil.Racovita’’


Principii de numarare si Principiul lui Dirichlet

Silviu Boga

C.N.,,Emil.Racovita’’


Patrulatere-Probleme de concurs

Mihaela Bucataru

C.N.,,Emil.Racovita’’


Patrulatere-Probleme de concurs

Mihaela Bucataru

C.N.,,Emil.Racovita’’


Modulul unui numar real; Partea intreaga a unui numar real

Timohe Gabriel

C.N.,,Emil.Racovita’’


Probleme de ordonare

Timohe Gheorghe

C.N.,,Emil.Racovita’’


Asemanare- Teoreme clasice

Timohe Gheorghe

C.N.,,Emil.Racovita’’


Asemanare – Probleme de concurs

Timohe Gheorghe

C.N.,,Emil.Racovita’’


Calcul cu radical; Calcul algebric

Timohe Gabriel

C.N.,,Emil.Racovita’’


Inegalitati; Probleme de maxim si probleme de minim

Timohe Gabriel

C.N.,,Emil.Racovita’’


Asemanare-Probleme de concurs

Timohe Gheorghe

C.N.,,Emil.Racovita’’


Inegalitati geometrice

Balauca Artur

C.N.,,Emil.Racovita’’


Inegalitati geometrice

Balauca Artur

C.N.,,Emil.Racovita’’


Probleme din Gazeta Matematica, Recreatii Matematice, R.M.T

Craciun Dorinel

C.N.,,Emil.Racovita’’


Probleme din Gazeta Matematica, Recreatii Matematice, R.M.T

Craciun Dorinel

C.N.,,Emil.Racovita’’


Probleme din Gazeta Matematica, Recreatii Matematice, R.M.T

Craciun Dorinel

C.N.,,Emil.Racovita’’


Probleme din Gazeta Matematica, Recreatii Matematice, R.M.T

Craciun Dorinel

C.N.,,Emil.Racovita’’











Planificarea temelor la CEX IAŞI 2010/2011

Clasa a VIII-a

Profesor coordonator CEX clasa a VIII a: FARCAS MARIUS


Data

TEMA

Profesor susţinător

Locul de desfăşurare

16 X


23-X

1.Partea întreaga,partea fractionara.Numere iraţionale (2 sedinte)

Dorel Luchian

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

30 X

6 XI

13 XI


2.Ecuatii si sisteme de ecuatii(3 sedinte)


Gheorghe Iurea

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

20 XI

27 XI

4.Paralelism in spatiu(2 sedinte)

  • probleme de concurs

Julieta Grigoras

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

4 XII

11 XII

3.Calcul algebric.Inegalitati(2 sedinte)

Gheorghe Timohe

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

18 XII

8 I

5.Perpendicularitate in spatiu(2 sedinte)

  • probleme de concurs

Marius Farcas

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

15 I

22 I

6.Poliedre(2 sedinte)

  • probleme de concurs

Valerica Benta

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi

12 II

26 II

5 III

7.Rezolvarea problemelor din GM,Recreatii Matematice,RMT

(3 sedinte)

Doru Turbatu

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi


Planificarea temelor la CEX IAŞI 2010/2011

Clasa a 9-a

Profesor coordonator CEX:Doru Buzac


Data

TEMA/nr.sed

Profesor

Loc de desfăşurare

16/10

  1. Numere reale 1sed

Ioana Galan

CNER

23/10

  1. Modul. Parte intreaga. Parte zecimala. 1 sed

Ioana Galan

CNER

30/10;6/11;13/11

  1. Inegalitati 3sed

Buzac Doru

CNER

20/11;27/11;4/12

  1. Probleme de geometrie rezolvate vectorial 3sed

Gh. Iurea

Munteanu Daniela(4/12)

CNER

11/12

  1. Inductie 1sed

Baghiu Ciprian

CNER

18/12

  1. Probleme de numarare 1sed

Baghiu Ciprian

CNER

08/01

  1. Teoreme clasice de geometrie 1sed

Mihaela Cianga

CNER

15/01

  1. Siruri. Progresii 1sed

Silviu Boga

CNER

22/01;12/02

  1. Functii. Ecuatii functionale 2sed

Silviu Boga

CNER

19/02;26/02

  1. Probleme din GM 2sed

Gh. Iurea

CNER

05/03

  1. Probleme pregatitoare pentru concursuri 1sed

Gabriel Timohe


 


Planificarea temelor la CEX IAŞI 2010/2011

Clasa a 10-a

Profesor coordonator CEX: Remus Nechita



Data

TEMA/nr.şed.

Profesor

Loc de desfăşurare

16.10.2010

  1. Inegalitati

V. Nechita

Colegiul „E. Racoviţa”

23.10.2010

  1. Ecuatii irationale

G. Timohe

Colegiul „E. Racoviţa”

30.10.2010

  1. Numere complexe sub forma algebrica

R. Sava

Colegiul „E. Racoviţa”

06.11.2010

  1. Numere complexe sub forma algebrica

R. Sava

Colegiul „E. Racoviţa”

13.11.2010

  1. Ecuatii exponentiale si logaritmice

R. Nechita

Colegiul „E. Racoviţa”

20.11.2010

  1. Ecuatii exponentiale si logaritmice

R. Nechita

Colegiul „E. Racoviţa”

27.11.2010

  1. Inecuatii exponentiale si logaritmice. Inegalitati

G. Blendea

Colegiul „E. Racoviţa”

04.12.2010

  1. Aplicatii ale numerelor complexe in geometrie

G. Iurea

Colegiul „E. Racoviţa”

11.12.2010

  1. Aplicatii ale numerelor complexe in geometrie

G. Iurea

Colegiul „E. Racoviţa”

18.12.2010

  1. Functii convexe. Inegalitati de tip Jensen

M. Cianga

Colegiul „E. Racoviţa”

08.01.2011

  1. Functii

G. Zanoschi

Colegiul „E. Racoviţa”

15.01.2011

  1. Functii

G. Zanoschi

Colegiul „E. Racoviţa”

22.01.2011

  1. Probleme de combinatorica

A. Nedelcu

Colegiul „E. Racoviţa”

12.02.2011

  1. Probleme de combinatorica

A. Nedelcu

Colegiul „E. Racoviţa”

26.02.2011

  1. Probleme din GM

S. Boga

Colegiul „E. Racoviţa”

05.03.2011

  1. Probleme din GM

L. Ladunca

Colegiul „E. Racoviţa”


PROGRAMUL CLASEI A XI-A CRTCP

2010-2011

Coordonator prof.Gabriel Mîrşanu

1.Permutari.Cicli. 15 .oct. prof.Lucian Ladunca.

2. Limita inferioara si limita superioara 15.oct.prof.Al Gabriel Mirsanu.

3.Multimi numarabile. 22 .oct. prof.Andrei Nedecu.

4. Limita inferioara si limita superioara 22 .oct. prof.Al Gabriel Mirsanu.

5.Puteri de matrici.Recurente. 29.oct. prof.Cristi Lazar.

6.Matrici de ordin doi. 29.oct.prof.Gabriel Popa 

7.Şiruri. 5. nov.prof.Al. Gabriel Mîrşanu

8.Şiruri. 12.nov. prof.Gabriel Popa

9.Calculul unor limite de siruri folosind al n-lea numar prim(Cebisev).

26.nov. prof.Al.Gabriel Mirsanu.

10.Calculul unor limite de siruri folosind al n-lea numar prim(partea a doua) (Cebisev). 10.dec.prof.Al.Gabriel Mîrşanu.

11. Limite de şiruri. Limite de funcţii. 14.01.2011 prof.Gabriel Mîrşanu.

12. Polinom caracteristic.Valori proprii. 14.01 prof.Lucian Lăduncă

Olimpiada locală 28.01.2011

13. Continuitate uniformă. 11.02 prof.Andrei Nedelcu.

14. Polinom caracteristic.Valori proprii. 11.02 prof.Lucian Lăduncă

Fl.T.CÂMPAN”.Et.jud.-B.P.Haşdeu-19-02-2011

15. Teoremele:Darboux,Cauchy. 25.02 prof.Gabriel Mîrşanu

16. Funcţii cu proprietatea lui Darboux.Comportarea la operaţii.

3.03 prof.Gabriel Mîrşanu

17. Ecuaţii funcţionale. 3.03 prof.univ.dr.Eugen Popa


Olimpiada judeţeană cl.VII-XII C.Negruzzi 12.03.2011


Olimpiada judeţeană cl.V-VI Col.Naţional 12.03.2011



Toate lecţiile se vor desfăşura la Colegiul Naţional,în fiecare vineri,ora 17.

PROGRAMUL CLASEI A XII-A CRTCP

2010-2011

prof Cristian LAZAR

SEMESTRUL I



NR. CRT.

      1. TEMA

      1. DATA

      1. PROFESOR

1

FUNCTII PRIMITIVABILE PARTEA I

15OCT

C. LAZAR

2

FUNCTII PRIMITIVABILE PARTEA a IIa

22OCT

C. LAZAR

3

PROBLEME DE CONCURS –PRIMITIVE

29OCT

S. BOGA

4

GRUPURI FINITE PARTEA a I a

05NOV

L. LADUNCA

5

GRUPURI FINITE PARTEA a II a

12NOV

L. LADUNCA

6

PROBLEME DE CONCURS-GRUPURI

19NOV

C. LAZAR

7

INELE PARTEA I

26NOV

A. NEDELCU

8

INELE PARTEA a IIa

10DEC

A. NEDELCU

9

INTEGRALA RIEMANN I

7IAN

C. LAZAR

10

INTEGRALA RIEMANN II

14IAN

C. LAZAR



        1. SEMESTRUL II



NR. CRT.

      1. TEMA

      1. DATA

      1. PROFESOR

1

INEGALITATI INTEGRALE

21IAN

N. MIRON

2

CRITERIUL LUI LEBESGUE

28IAN

S.BOGA

3

INELE DE POLINOAME I

11 FEB

C. LAZAR

4

INELE DE POLINOAME II

18FEB

C. LAZAR

5

CORPURI

25FEB

C. LAZAR

6

PROBLEME DIN G.M

04 MAR

C. LAZAR

7

PROBLEME DIN GM

11 MAR

C. LAZAR

8

PROBLEME DE CONCURS I

18MAR

S. BOGA

9

PROBLEME DE CONCURS II

25MAR

C.LAZAR

10

PROBLEME DE CONCURS III

01APR

C.LAZAR





Locl Locul si ora desfasurarii: COLEGIUL NATIONAL ora 17(vinerea)